Drewniane meble ogrodowe - styl i elegancja w każdym ogrodzie

Drewniane meble ogrodowe - styl i elegancja w każdym ogrodzie

Drewniane meble ogrodowe wykonane z naturalnego drzewa są estetycznym i ekskluzywnym elementem przestrzeni zielonej ogrodu. Drewno łączy się doskonale z roślinnością znajdującą się w ogrodzie oraz komponuje się w otoczeniu ozdób ogrodowych, jak np. donice, elementy i ozdoby wykonane z kamienia, skalniaki itp. Dużą zaletą drewnianych mebli ogrodowych jest ich wytrzymałość i trwałość. Na rynku dostępne są meble zarówno z nowego drewna, jak również drewna z recyklingu, pochodzącego nie tylko ze starych mebli, ale również łodzi, domów czy mostów oraz innych źródeł. Bez względu jednak jakiego typu meble wybierzemy, ważne aby spełniały nasze oczekiwania oraz idealnie wpasowały się w przestrzeń zieloną ogrodu.

Wybór mebli do ogrodu, jest bardzo istotne. Aranżacja przestrzeni zielonej jest tak samo ważna, jak wyposażenie pokoi w mieszkaniu, kuchni czy łazienki. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń zielona wokół domu, będzie dopełniała jego wyjątkowy styl i charakter oraz pozwoli stworzyć oryginalny wygląd. Wybór mebli ogrodowych jest czynnikiem wpływającym na jego ostateczny wygląd i charakter. Skomponowanie elementów zielonej przestrzeni ogrodu z pewnością pozwoli stworzyć miejsce, do którego każdy będzie przychodził z przyjemnością. Dobrym wyborem dla każdego ogrodu, są drewniane meble ogrodowe.

Drewno jest materiałem pochodzenia naturalnego. Dlatego meble z drewna, będą idealnie komponowały się z innymi, drewnianymi elementami przestrzeni takimi, jak altany, pergole, płoty oraz elementy w naturalny sposób wypełniające przestrzeń ogrodową. Meble drewniane mają bardzo przyjemny widok i wprowadzają poczucie prestiżu i elegancji. Bardzo ważną zaletą takich mebli, jest ich wytrzymałość i trwałość na działanie czynników zewnętrznych. A gdy drewno jest odpowiednio pielęgnowane, może służyć w ogrodzie nawet do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Ogrodowe meble drewniane są niezwykle uniwersalnym elementem aranżacji zielonej przestrzeni. Dzięki ich właściwościom oraz naturalnemu wyglądowi, będą dobrze wyglądały na przykład na kamiennym patio, pod drewnianą altaną lub gdy będą ustawione na świeżo skoszonej trawie. Meble ogrodowe są o wiele zdrowsze i bardziej ekologiczne, od tych wykonywanych z tworzyw sztucznych. Dlatego używając mebli drewnianych, przyczyniamy się do dbania o środowisko naturalne. Ponadto produkty z naturalnych materiałów nie zawierają alergenów oraz samodzielnie mogą regulować poziom wilgotności, dzięki czemu zachowują wysoki poziom higieny.

Meble ogrodowe z recyclingu - Stylowe i ekologiczne

Recycling drewna jest istotnym procesem przetwarzania odpadów drewnianych, z których wykonuje się wysokiej jakości produkty użytkowe. Dzięki możliwości wykorzystania zużytego drewna, istnieje sposób, aby stare i niemodne już produkty przetworzyć w zupełnie nowe, pełnowartościowe, które charakteryzuje znakomity i nowoczesny design. Recycling drewna jest przyjazną dla środowiska formą przetwarzania i jest rozpowszechniony w takich krajach, jak: Australia, Indie czy Nowa Zelandia, gdzie zapasy starych, drewnianych konstrukcji są bardzo duże. Drewno z recyclingu stało się w przeciągu kilku lat bardzo popularne ze względu na swój ekologiczny wizerunek.

Obecnie bardzo powszechną praktyką, jest produkcja mebli w stylu kolonialnych czy stylu loft, a meble tak zwane indyjskie, wykonane z drewna z recyclingu, z powodzeniem można znaleźć takie gatunki drzew, jak: palisander, akacja, mangowiec, czy bardzo popularny teak (drzewo teakowe). Rodzime drzewa, jak świerk czy sosna nie są odporne na działanie szkodliwych warunków pogodowych i bez odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji, mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu przez pogodę lub wszelkiego rodzaju owady żerujące na drewnie. Dlatego coraz częstszym wyborem producentów mebli jest drewno egzotycznych drzew, a w tym drewno z recyclingu drzewnego.

Meble wykonane z odnawialnego materiału wyglądają niezwykle efektownie i często są o wiele droższe od mebli wykonanych z drewna świeżego. Są jednak często o wiele bardziej wytrzymałe i solidne ze względu na fakt, że drewno, które zostało już wykorzystane wcześniej, jest „ułożone”. Dodatkowo powstałe w wyniku użytkowania drewna oraz jego wieku naturalne pęknięcia, małe otwory, szczeliny czy pozostałości z użytych wcześniej farb i lakierów do malowania drewna, dodają im niepowtarzalnego uroku i nietypowego wyglądu. Dzięki zastosowaniu takiego typu drewna, każdy ogród będzie niespotykany i niepowtarzalny.

Drewno z recyklingu nabywa nowego i unikalnego kształtu. Najbardziej popularne staje się obecnie drewno teakowe. Najczęściej drewno teakowe pozyskiwane jest ze starych łodzi rybackich, które zakończyły służbę w przemyśle rybackim, ze starych mostów, domów i innych form architektonicznych. Meble ogrodowe wykonane z tego typu drewna z recyclingu wyglądają bardzo efektownie, jeżeli zostały odpowiednio zaaranżowane w przestrzeni zielonej. Drewno teakowe słynie ze swojej wyjątkowej wytrzymałości i trwałości, a do tego jest jednym z najlżejszych form drewna obecnych na rynku meblarskim.

Zalety i wady mebli ogrodowych z drewna

Zalet aranżacji ogrodu przy użyciu mebli z drewna różnego typu, jest bardzo dużo i z pewnością wiele z nich wymieniliśmy już wcześniej. Począwszy od estetyki, wyjątkowego komfortu oraz poczucia prestiżu, jaki wywierają na użytkownikach mebli z naturalnego drewna, po ekologiczne aspekty tego typu mebli, które dzięki budowie z naturalnego materiału mogą zostać ponownie przetworzone w sposób ekologiczny i ulegają procesowi recyklingu, ponieważ mogą zostać przerobione na różnego rodzaju wyroby z drewna, jak papier czy nawet nowe meble drewniane lub meble z przetworzonych i sprasowanych wiórów drewnianych. Dzięki możliwości zastosowania drewna w innych procesach przetwarzania ekologicznego, możemy powiedzieć, że kupując drewniane meble ogrodowe, wspomagamy walkę z ochroną środowiska naturalnego oraz przyczyniamy się do ponownego wykorzystania ich w inny sposób, gdy będą już nam zbędne.

Drewniane meble ogrodowe mają wiele zalet, ale nie są również pozbawione wad. Podstawowym elementem, który sprawia, że meble drewniane nie są dla każdego, jest ich waga. Istnieją o wiele lżejsze meble drewniane z drzewa teakowego, ale wykonane z litego drewna meble ogrodowe są dość ciężkie, ale tym samym są również wyjątkowo wytrzymałe. Z drugiej strony meble z drewna są dość niewygodne i mało komfortowe, jeżeli chodzi o możliwość ich przenoszenia lub zmiany aranżacji ogrodu. Z racji tego istnieją o wiele lżejsze konstrukcje, czyli połączenie drewna i stali polerowanej. W szczególności połączenia metalowych stelaży krzeseł i stołów z drewnianymi siedziskami, oparciami i blatami.

Bardzo pomysłowe i nowoczesne meble niemieckiej firmy Zebra łączą ze sobą drewno i stal w wyjątkowy sposób. Doświadczenie od 1996 roku pozwoliło projektantom firmy stworzyć zestawy mebli ogrodowych, które znakomicie komponują się z zielenią każdego ogrodu. W szczególności linia premium nazwana bardzo wymownie - Greenline, która łączy w sobie nowoczesny design z wykorzystaniem używanego drewna. Projektanci łącząc drzewo teakowe pozyskiwane z indonezyjskich domów, łodzi i mostów ze stalą nierdzewną, tekstyliami oraz skórą łodzi, tworzą wyjątkowe stoły, krzesła, ławki i taborety. Zielona linia marki premium firmy to zrównoważone wzornictwo mebli o indywidualnym, naturalnym wyglądzie.

Istotnym elementem posiadania mebli ogrodowych z drewna, jest również konieczność ich regularnej pielęgnacji. Dodatkowo meble drewniane mogą być również dosyć kosztowne. Wysoka jakość, wytrzymałość oraz solidność i estetyczne piękno naturalnego materiału, jakim jest drewno, ma również swoją cenę. Z drugiej strony jednak, zakup naturalnych mebli może się w bardzo krótkim czasie zwrócić, jeżeli będziemy o nie dobrze dbali, ponieważ ich długowieczność sprawia, że nie będziemy zmuszeni wymieniać aranżacji ogrodu co sezon lub dwa.

Impregnacja mebli z drewna, czyli jak zapewnić im długowieczność

Drewno jest wdzięcznym materiałem, jednak wymusza konieczność regularnego dbania o warstwę ochronną, która zabezpieczy je przed wilgocią oraz wszelkim, szkodliwym działaniem, które może spowodować zniszczenie mebli, szczególnie jeżeli mówimy o naszych rodzimych drzewach. Często może zdarzyć się, że zapomnimy o regularnej pielęgnacji drewna i okaże się, że nasze meble ogrodowe staną się wypłowiałe, utracą naturalny kolor i zmatowieją, a co najgorsze po prostu nabiorą wilgoci i zgniją albo zostaną zaatakowane przez robactwo.

Drewno jest naturalnym materiałem, dlatego jest bardzo podatne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, jak: wiatr, deszcz, a nawet zbyt wysoki lub niskie temperatury powietrza oraz silne promienie słońca. Jednak regularna pielęgnacja mebli drewnianych, może im zapewnić długowieczność. Impregnacja drewna, jest najważniejszym elementem pielęgnacji mebli ogrodowych wykonanych z drewna. Pozwala zachować zarówno strukturę drewna w stanie nienaruszonym, jak również ochronić ich naturalną barwę przed działaniem takich czynników, jak na przykład promienie UV.

Na rynku istnieje bardzo wiele produktów, z których możemy skorzystać podczas pielęgnacji naszych mebli ogrodowych. Są to zarówno impregnaty, lakiery, bejce czy na przykład polecany przez nas naturalny olej do mebli ogrodowych - Colorit, zawierający aż 80% oleju tungowego, dający pełną i długotrwałą ochronę przed wszelkim działaniem czynników zewnętrznych oraz promieni UV.

INFORMACJA DLA KLIENTÓW ONEGARDEN:

Nasze meble ogrodowe wykonane są z naturalnego i surowego drewna i wymagają własnoręcznej pielęgnacji, czyli wykorzystania odpowiednich preparatów impregnujących drewno, aby zapewnić warstwie drewna wytrzymałość oraz ochronę przed wszelkim działaniem szkodliwych czynników. Nie zabezpieczamy wszystkich naszych produktów, ponieważ nie chcemy odgórnie decydować za naszych klientów jakiego środka impregnującego użyć, pragniemy dać Państwu wybór odpowiedniego środka, który uznają Państwo za najlepszy dla Waszych mebli ogrodowych.

Scroll To Top